Lepiej rzucić palenie nagle czy stopniowo?

Lepiej rzucić palenie nagle czy stopniowo?

0

Jeśli myślicie o rzuceniu paleniu, to super! Dopingujemy Was w tym i życzymy powodzenia! Na pewno nie będzie łatwo, chyba że okażecie się osobami z naprawdę silną wolą. Naukowcy z Oxfordu przeprowadzili badania, by wykazać jak lepiej rzucić palenie – radykalnie z dnia na dzień czy stopniowo, ograniczając każdego kolejnego dnia liczbę wypalanych papierosów.

W badaniach wzięło udział 700 ochotników, którzy chcieli skończyć z nałogiem palenia papierosów. Połowa uczestników rzuciła palenie nagle, a druga – stopniowo. Każda z osób, biorąca udział w eksperymencie mogła liczyć na porady, wsparcie a nawet plasterki zawierające nikotynę.

Po pół roku sprawdzono, jaka część uczestników wytrwała w postanowieniu rzucenia palenia, a jaka przegrała z nałogiem. Okazało się, że w grupie odstawiających palenie stopniowo z nałogiem wygrało – 15,5 proc. badanych, a w grupie, która rzucała palenie nagle – 22 proc.

Wniosek nasuwa się sam – osobom, które rzucają palenie nagle łatwiej wygrać z nałogiem, niż osobom, które ograniczają liczbę wypalanych papierosów stopniowo. Oczywiście, na wytrwałość w rzucaniu palenia wpływ ma wiele czynników. Może okazać się, że jeśli będziecie codziennie odmawiać sobie jednego papierosa mniej z czasem zupełnie rzucicie palenie – nie jest to wykluczone. Powyższe wyniki badań pokazują tylko najczęstsze tendencje i to u Brytyjczyków. Grunt to dobra motywacja i silna wola! Powodzenia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz