Czosnek na zdrowie. Wypróbuj prosty sposób i wyhoduj go w domu

Czosnek na zdrowie. Wypróbuj prosty sposób i wyhoduj go w domu

0

Czosnek – przez jednych znienawidzony za nieprzyjemny smak i zapach, przez innych uwielbiany za cudowne właściwości prozdrowotne. Już starożytni wierzyli, że dodaje sił i odwagi, strzeże przed chorobami, przypisywano mu też moc odpędzania czarownic i demonów. Choć głównie stosuje się go w kuchni, by nadać potrawom wyjątkowy smak, to ma on również nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Dlatego od teraz, zamiast kupować czosnek w sklepie, możesz go wyhodować we własnym domu!

Pogromca wampirów, afrodyzjak czy naturalny antybiotyk? Historia czosnku zaczyna pięć tysięcy lat temu w Azji Centralnej, najprawdopodobniej w południowo-zachodniej Syberii. W starożytności wykorzystywany był przez Rzymian, Greków i Egipcjan. Dodawał siły budowniczym piramidy Cheopsa, gladiatorom i legionistom armii rzymskiej. Hipokrates i Galen polecali go, jako lekarstwo w schorzeniach układu pokarmowego i oddechowego. A Pliniusz Starszy skatalogował 61 czosnkowych leków! Jego wpływ na zdolność bojową zaobserwowały i zmierzyły wojska amerykańskie (wyliczono wzrost sprawności o 11 proc.) podczas wojny koreańskiej. Dla „dodania odwagi” w Tajlandii i Indonezji czosnkiem karmiono koguty przygotowywane do walk. Do nas trafił za sprawą Tatarów i kupców między XII a XIII wiekiem. W tej chwili na świecie istnieje około 700 gatunków czosnków uprawnych i dziko rosnących.

Czosnek na zdrowie

Parafrazując klasyka – jeden ząbek czosnku dziennie utrzyma Cię z dala od lekarza. Ta niepozorna bylina kryje w sobie całą aptekę. Aminokwasy, saponiny, witaminy (B1, B2, PP, C, prowitamina A), liczne sole mineralne, a także rzadkie mikroelementy, takie jak kobalt, chrom i nikiel. Najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę. To dzięki nim traktowany jest, jako naturalny antybiotyk silniejszy od penicyliny. Olejki eteryczne hamują rozwój bakterii – gronkowca złocistego, paciorkowca, pałeczek okrężnicy i otoczkowców. Badania kliniczne potwierdziły, że w przeciwieństwie do chemicznych antybiotyków, które niszczą florę bakteryjną, czosnek nie wykazuje działań ubocznych. To nie koniec jego prozdrowotnych właściwości. Świetnie działa na trawienie. Przyśpiesza i nasila wydzielanie żółci, usprawnia pracę jelit i zapobiega powstawaniu wzdęć. Dzięki właściwościom bakteriobójczym pomaga zwalczyć pasożyty układu pokarmowego. Regularne spożywanie czosnku chroni przed zawałem serca i udarem mózgu. Podobnie jak aspiryna ma działanie przeciwzakrzepowe i poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Prowadzone w wielu ośrodkach naukowych badania wykazały, że dieta bogata w czosnek pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze nawet o 10 proc. i w ten sposób zapobiec zawałowi serca. Dotyczy to zwłaszcza osób ze stwierdzoną miażdżycą naczyń wieńcowych, które przebyły już jeden zawał. Dodatkowo czosnek ma działanie antynowotworowe. Jeden ząbek dziennie lub zażywanie jego ekstraktu może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka, okrężnicy i jelita grubego. Ze względu na dużą ilość silnych przeciwutleniaczy opóźnia procesy starzenia i wpływa na wygląd skóry. Zapobiega też powstawaniu żylaków i pajączków.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz